Mgr. Karel Hanzlík

předseda ODS Radotín
starosta MČ Praha 16 Radotín

 

8. radotínský den s IZS se vydařil

12.05.2018 19:08

Na prostranství před obchodním centrem Berounka se se všem, kdo měli zájem - za krásného počasí - představilo několik složek pražského integrovaného záchranného systému.

Letošní program ukázek činností dobrovolných hasičů kompletně připravil a také profesionálně okomentoval velitel Jednotky sboru dobrovolných hasičů Radotín František Drož.

Poprvé se tu představili „dobráci“ z Lochkova a zejména omladina se ukázala v tom nejlepším světle při ukázkách požárního útoku se strojem PS12. Domácí malí hasiči se ale nenechali zahanbit a vystřihli ukázky hašení s historickou, ale stále funkční „koňkou“ i malý požární útok. Členové JSDH Radotín na živém ohni dokázali účinnost hasicích přístrojů i hašení dekou. Zajímavostí byla ukázka přípravy evakuace osob a jejich provedení hořícím a zakouřeným prostorem, při němž hasiči nemohou podcenit ani ty nejmenší detaily.

Vrcholem programu bylo předvedení požárního útoku s pomocí požárního automobilového žebříku AZ 30 IFA. Vylézt co nejrychleji po žebříku do třicetimetrové výšky a ihned se soustředit na hašení požáru vyžaduje již opravdu dobrou fyzickou přípravu i značnou odvahu.

Návštěvníci si mezi ukázkami hasičů mohli vyzkoušet své dopravní znalosti ve stánku Městské policie. Těm menším, kteří prošli testem, byl vystaven dětský řidičský průkaz.

U stánku Krajského vojenského velitelství bylo možné si zastřílet z laserové pistole; pro nejlepší střelce byly navíc připraveny drobné dárky.

Poříční policie České republiky tu kromě svého člunu představila sadu dýchacích přístrojů a dalších předmětů sloužících nejen k záchraně životů, ale i k hledání předmětů v mělkých i hlubokých vodách. Jejich kolegové z cizinecké policie přibližovali svoji činnost v tzv. Schengenbusu.

Pracovníci Českého červeného kříže zase předvedli ukázky první pomoci, kterou si s nimi mohli zájemci i vyzkoušet.

Velkému zájmu se opět těšili dva strážníci z Jízdního oddílu Městské policie - tedy hlavně jejich úžasní kladrubáci!

A na závěr celé akce připravili Lochkovští hasiči velké překvapení: svou speciální pěnovou koupel. Děti rozhodně neváhaly a tu chvilku si užily, jak nejvíc to šlo – až se některé místy v pěně úplně ztrácely.