Mgr. Karel Hanzlík

předseda ODS Radotín
starosta MČ Praha 16 Radotín

 

Bezpečné jaro

21.04.2018 18:54

Krásné slunečné až letní počasí přivítalo v sobotu 21. dubna malé cyklisty, jezdce na koloběžkách a ty nejmenší na různých odrážedlech na dětském dopravním hřišti v areálu radotínské základní školy. Zde proběhla již tradiční preventivně dopravní akce nazvaná Bezpečné jaro pořádaná Městskou částí Praha 16 ve spolupráci s Policií České republiky.

Ani malí návštěvníci, kteří na dopravní hřiště dorazili bez kol či koloběžek, si ale nemuseli zoufat, protože kolo si i s helmou mohli půjčit u stánku Ski a Bike centrum Radotín.

Začínající účastníci silničního provozu plnili úkoly na pěti stanovištích, za každé úspěšně absolvované obdrželi na účastnickou kartičku razítko. Nejvytíženějším se opět ukázalo dětské dopravní hřiště řízené semafory a policisty. Ti dětem vysvětlovali základní pravidla chování „za volantem“ i jednotlivé dopravní značky. Hlavně pro menší jezdce to znamenalo spoustu nových informací, které se ne vždy hned vstřebaly, a tak bylo možné spatřit třeba koloběžku hrozivě se řítící kruhovým objezdem v protisměru.

Strážců pořádku tu byl naštěstí dostatek, takže dokázali včas předcházet všem vážnějším kolizím. Což bylo třeba, protože provoz stále houstnul. Znamenalo to opravdu důkladný test zručné jízdy, schopnosti reagovat na nenadálé situace, vůle respektovat ostatní jezdce i chodce a dobrou znalost předpisů. U dalších stanovišť si děti vyzkoušely jízdu zručnosti, test zdatnosti i teoretické znalosti u stánků BESIP a Policie ČR, kde se občas zapotili i rodiče. Ti si také mohli vyzkoušet pocity na automobilovém trenažeru - simulátoru nehod.

Nechyběla ukázka záchrany tonoucího z Biotopu radotínskými hasiči z Hasičského záchranného sboru ČR, ani oblíbení strážníci na koních z Jízdního oddílu Městské policie hlavního města Prahy.

Velikým lákadlem byli Klauni z Balónkova, kteří mezi svým pohádkovým povídáním s dopravní tématikou všem příchozím dělali radost výtvory z balónků všech barev a tvarů.

Velký dík patří všem organizátorům celé akce a sponzorům.