Mgr. Karel Hanzlík

předseda ODS Radotín
a starosta MČ Praha 16 Radotín

 

Burčákobraní

16.09.2017 20:56

Deváté Radotínské burčákobraní se odehrálo pod zamračenou oblohou, ale přesto (nebo právě proto), přilákalo snad maximální počet návštěvníků, jaký je schopno náměstí Svatého Petra a Pavla pojmout. A ti si užili jak celou škálu chutí kvasícího moštu, tak i mimořádně našlapaný hudební program.

V sobotu 16. září sice na Radotín podle předpovědí pršet nemělo, ale přesto byly pro návštěvníky připravené stany i velké slunečníky, které se protentokrát změnily v hromadné deštníky. Což se i na malou chvíli vyplatilo, uprostřed odpoledne je využil každý, kdo nechtěl mít burčák ředěný dešťovou vodou. A takových bylo hodně – protože jinak by třeba nedokázali správně určit, která odrůda a z kterého vinařství byla letos nejlahodnější. (To pro soutěž o nejlepší burčák roku 2017.)

A zatímco burčící vinná šťáva i víno tekly proudem, z pódia zněly křišťálově čisté tóny cimbálové kapely pana Kováče, který s sebou tentokrát vzal i velké překvapení, mladičký pěvecký septet nabitý energií a radostí z každého tónu.

Ty však ještě stihl předskočit radotínský starosta Karel Hanzlík, který spolu s čestným hostem letošního ročníku Janem Rosákem připil na zdar celé akce.

Pak už se připíjelo méně oficiálně, ale o to intenzivněji – byla by přece škoda nechat tak dobrý mok odjet zpátky na Moravu.

Děti si ještě v pohádkovém stanu užily mravenčí příběh. V půl sedmé se odehrálo vyhlášení nejlepšího burčáku (opět to byl ten ze Bzence) a rozlosování amatérských degustátorů, se kterým tentokrát pomáhala i starostka Prahy 2, Jana Černochová.
A pak už se náměstí začalo plnit v očekávání koncertu Václava Neckáře se skupinou Bacily. Ti přišli – a okamžitě se na své publikum dokonale napojili. Takže výsledný zážitek byl asi tak trochu dílem všech, kdo tu byli. Pro každého stál za to. Václav Neckář se prý v zákulisí dokonce nechal slyšet, že k takovému publiku se zase někdy rád vrátí.

Šanzoniérka Zdeňka Trvalcová s kapelou Voila však i na tak specifický zážitek dokázaly navázat s vskutku francouzským espritem více než zdatně.

Závěr burčákobraní pak hřměl Žlutým psem, který doprovodil Ondřeje Hejmu všemi známými skladbami. S dozněním té poslední skončilo i letošní Radotínské burčákobraní. Ale nebojte, Český archiv vín a Městská část Praha 16 už chystají další, jubilejní.