Mgr. Karel Hanzlík

předseda ODS Radotín
a starosta MČ Praha 16 Radotín

 

Horymír a masopust

03.03.2018 14:06

Podruhé se před radotínskou Korunou sešel masopustní průvod, aby se odtud vypravil svižným tempem ku škole a radnici, kde odstartoval masopustní veselí a příjemné vyčkávání příjezdu slavného reka. Ten měl v sobotu 3. března dorazit od Neumětel až později odpoledne, takže času na zábavu bylo dost.

Kromě pořádající městské části, kterou letos reprezentovala něžnější poloviny skupiny ABBA, se průvodu maškar účastnili hlavně dobrovolní hasiči (ti dodali i historické vozidlo), Divadelní spolek Gaudium, mateřská škola a Petrklíč. Společně s dalšími nadšenci dali dohromady pestrou, veselou kumpanii, na kterou se muselo smát i slunce. A tomu to vydrželo, navzdory stále přetrvávajícímu mrazivému dechu od východu, hodně dlouho.

Průvod vedený principálem, medvědem a Agnethou s Anni-Frid tak před polednem spořádaně překonal dráhu a dopravu zbrzdil jen trochu – na Horymírově náměstí. Odtud to bylo k masopustnímu tržišti na náměstí Sv. Petra a Pavla už jen coby kamenem dohodil. Tam se masky rozběhly mezi stánky s pochutinami, aby se zase vzápětí srotily pod pódiem, na kterém už od jedenácti hodin vyhrával Třehusk. Ten jim po chvilce přenechal svoje místo i aparaturu, takže trochu teorie z historie karnevalového bláznění mohl přednést principál ztělesněný Vlastou Pilařovou pěkně zřetelně a nahlas. Gaudium přidalo ještě pár písní a pak už nastoupila nejmladší generace divadelníků – kominíci z Mateřské školy Praha - Radotín tančili, zpívali a pořádně si to užívali. Stejně jako děti ze Sokola, které přišli s pásmem o Míšovi Kuličkovi. Ani jejich silná medvědí klika ale nezabránila uskutečnění dalšího bodu programu: symbolické popravě namaškařeného medvěda. Té se ujal principál – a medvěd po jeho ráně opravdu poslušně a stylově lehl. Tím skončila průvodní část programu, k mikrofonům se vrátil Třehusk a u jitrnice, trdla či grilovaných uší a dobrého moku se poslouchalo, povídalo a vyčkávalo. Nač? Přece až přijede statečný vladyka. Tentokrát ne od Vyšehradu, nýbrž od Neumětel.

Horymír oživil radotínský masopust!

Oživil … vždyť byl živý až dost. Nebo akorát, chcete-li.

To je jistě pravda! Nicméně 16 koní s jezdci včetně bájného Horymíra přilákalo další desítky lidí, takže na nám. Sv. Petra a Pavla bylo pěkně nabito! Horymírova sváteční jízda, již šestá v pořadí – sedmá, počítáme-li i legendární útěk hrdiny z Vyšehradu – představuje skutečně unikátní záležitost!

Zhruba patnáct minut po čtvrté neklamné zvuky, které se blížily Loučanskou ulicí, jasně signalizovaly, že jezdecká ekipa „je na dostřel“. A skutečně, tradičně s Horymírem v čele, jehož jako obvykle doprovázel jeho věrný panoš Jarýmarš zvaný, vjela tlupa jezdců na náměstí. S ohledem na množství lidu obecného před podiem, kde vzácného hosta očekával rychtář radotínský Hanzlík Karel jménem, dorazil právě jen hrdina se svým průvodcem.  Rychtář vřelými slovy hrdinu a jeho doprovod přivítal a připomenul pěknou tradici těchto jízd, která trvá a vzkvétá. Vladyka pak ve svém emotivním projevu, který radotínští občané ocenili mohutným potleskem a voláním slávy, předal rychtáři a všem přítomným srdečné pozdravy a písemné poselství od pana Luďka Kuniackého, předáka to vesnice Neumětel, a přidal „věnec“ svých vlastních pozdravů a přání všeho nejlepšího nám, Radotíňákům!