Mgr. Karel Hanzlík

předseda ODS Radotín
starosta MČ Praha 16 Radotín

 

Královský průvod

02.06.2018 00:00

Návštěva císaře s italskou nitkou.

Parádní počasí, stovky diváků, šumící voda radotínského Biotopu, skvělý hudební doprovod a hlavně návrat více než 600 let nazpět – to byl Královský průvod 2018 na jihu Prahy.

Opět po roce, s podobným scénářem, se skvělými herci, kejklíři, hudbou dobovou i navýsost současnou a soutěží malých pivovarů. To vše bylo letos 2. června v Radotíně osvědčenou kulisou cesty krále a císaře Karla IV. na jeho hrad tyčící se nad skalami kousek od proudů řeky Mže (dnes Berounky).

Přesto XII. ročník akce měl výrazně jiné kulisy: celý se odehrál na radotínském biotopu, který ji zažil zcela poprvé a současně ne zcela dobrovolně. Místní radnice musela k tomuto tahu sáhnout z důvodu startující rekonstrukce a nástavby budovy I. stupně základní školy, tedy historické budovy na náměstí Sv. Petra a Pavla. Zde se stavební ruch teprve rozbíhá, ale lešení, velké staveniště a přípravné práce „vygumovaly“ prostranství, na němž se tato výjimečná akce každoročně odehrává.

Císaře tedy lid radotínský v čele s rychtářem Karlem vítal o pár desítek metrů dále. Nic to však nezměnilo na průběhu slavnostních chvil a opětovném udělení městských práv Radotínu z rukou panovníkových.

Z vynucené změny ale vytěžili všichni, co dorazili. V první řadě se akce za nádherného letního počasí ideálně propojila s místní odpočinkovou zónou a mnozí účastníci využívali obou, do sebe propojených částí. Ve výhodu se pak jednoznačně proměnilo jezero, na němž se Karel IV. (opět ve skvělém podání Františka Kreuzmanna) doprovázený chotí Eliškou Pomořanskou (Milana Čechová) projel, a to na jedinečné benátské gondole. Ta sem byla převezena právě a jen na tuto akci a po císaři i řada dalších zájemců využila možnost plout na vodách radotínských jako na Canal Grande, aniž by cestovali stovky kilometrů jižněji. Až tam, k Jižnímu moři, se rozkládala říše Karlova, jak ve své řeči nezapomněl připomenout!

Po odjezdu všech částí průvodu a následném odeznění řinčení zbraní (skupina historického šermu) i lahodných tónů dobové hudby už četné publikum radotínské netrpělivě očekávalo známého minesengra Václava Neckáře a skupinu Bacily – byli tu nedávno, na posledním Burčákobraní, ale zájem byl opět obrovský. Po královských rapperech pak dorazily jižanské rytmy kouzelné a energické Tonyy Graves. Večer se pak, nad blednoucí hladinu jezera, rozlévaly rytmy Top dream company. Končily až za tmy, kdy se Biotop oblékl do sytě modrých barev protknutých červenými linkami navozujícími tu skutečnou Venezii!

A abychom nezapomněli! V soutěži minipivovarů převzal po loňském vítězi až ze Šumavy (Pidipivovárek Lazny) štafetu lahovický pivovar Kail s nejlepším šumivým mokem: dvanáctkou apa Alfa. A ani hlasující nepřišli zkrátka – čekala je řada cen (hlavní výherce si odnesl LED televizor).

Tak příští rok opět na viděnou, císaři, ale zpět před kostelem a školou!