Mgr. Karel Hanzlík

předseda ODS Radotín
starosta MČ Praha 16 Radotín

 

„Necky“ vyhrála uplavaná střecha

19.06.2017 13:24

Vyfantazírovaná podomácku vyrobená a vytuněná plavidla si dala v sobotu 17. června dostaveníčko na Berounce v říčních lázních. Radotínská radnice s Vodáckým oddílem Radotín tady za pomoci sponzorů pořádaly devátý ročník neckyády.

Na start se připravila devítka soutěžících. Startovní pole letos ovládla květinová tématika (Květinová zahrada, Poberounský cyklokvětináč), zvířátka (Zoo Lipence), technická plavidla (Kosmonauti, Za svobodu), sport (Wimbledon, Lyžař), chybět nemohly originální Necky a vítěz letošního ročníku „2002“.

Odborná porota hodnotila, zda je plavidlo schopné absolvovat cestu z říčních lázní až k lávce, ale i umělecký dojem a stránku technickou. Tuto část s přehledem vyhrál Tomáš Hanzl se svou plovoucí střechou skrytou pod názvem „2002“. Právě v daném roce byl totiž Hanzlův dům zaplaven až po střechu a Tomáš tím tak trochu to patnáctileté „výročí“ od rozsáhlých povodní oslavil s vtipem sobě vlastním. A nezbytné detaily? No samozřejmě! Nechyběly květiny ve střešním okně, rozhlasové originální nahrávky z inkriminovaného roku, radotínská hymna, kterou napsal Štěpán Rak st. a mohutné volání o pomoc po celou dobu plavby (nikdo ho ale nevyslyšel a tak střecha odplula asi do Šárova kola a možná to vzala i dál, a najdete ji kdesi na Labi...). :-)

Cenu veřejnosti dostalo ZOO Lipence – mašinka s jedním vagonkem, slečnou výpravčí, mnoha zvířátky na palubě a hlubokým ponorem.

Kvůli malému množství vody v Berounce se většina účastníků shodla, že letošní ročník byl opravdu velmi obtížný, problémy některým posádkám způsobil i silný boční vítr před lávkou a vrbička, pod kterou bylo nutno proplout bez setnutých hlav. Nicméně všechna plavidla se dostala zdárně do svého cíle a posádky už jistě přemýšlí, co připraví příští rok.

Pořadí posádek Radotínské neckyády 2017:
2002
Za svobodu
ZOO Lipence
Kosmonauti
Květinová zahrada
Wimbledon
Poberounský cyklokvětináč
Lyžař
Necky

Cena veřejnosti:
ZOO Lipence

 

Z televizní reportáže:

Radotínská neckyáda zčeřila hladinu Berounky. Zdolat místní veletok od Říčních lázní k lávce mohli všichni ti, kteří se přihlásili a na start se dostavili s improvizovanými plavidly.

"Letos je to patnáctileté výročí, kdy byl náš dům, který je dva kilometry od tohoto startu, zaplavený až po okraj. V okapech jsme měli bahno. Na stavbu střechy na to zahučelo plavidlo z loňského roku, plováky, z předloňského roku parník Vyšehrad," řekl Tomáš Hanzl, soutěžící.

Každý ročník je zkrátka něčím ojedinělý: "Zůstává platforma, ale ta plavidla se opravdu mění. Rok od roku se také mění počet. Měli jsme ročníky, kdy tady bylo sedmnáct plavidel, letos jich máme devět. Všichni soutěžící dostanou odměnu. Naším partnerem je Pivovar Staropramen, kterému tímto děkujeme, protože je to taková tradiční cena, ať už pivo ovocné nebo normální pro každou posádku, za dětské posádky to inkasují rodiče, a další ceny pro děti, hračky a tak dále," řekl Miroslav Knotek, místostarosta Městské části Praha 16.

Na místě byli i rozhodčí, kteří hodnotili několik kritérií: "Tříčlenná porota, je tam zástupce z městské části, jeden zástupce z gymnázia Radotín, jeden z našeho vodáckého oddílu. Boduje se technická hodnota a umělecký dojem. Tamhle vidím mašinku, jsou tady necky, květinová zahrada, je tady pan starosta na květinovém bicyklu,“ řekl Milan Bouzek, místostarosta Městské části Praha 16.
Když se podívám na koryto a na to, jak je velice málo vody, tak si myslím, že ten letošní ročník bude hodně složitý. Možná že i někteří budou muset část té trasy odtlačit," řekl Karel Hanzlík, starosta MČ Praha 16.

Nakonec všechna plavidla dorazila zdárně do cíle a Městská část Praha 16 už v tuto chvíli připravuje další akce, včetně Burčákobraní a podzimního Havelského posvícení.