Mgr. Karel Hanzlík

předseda ODS Radotín
starosta MČ Praha 16 Radotín

 

Nová cisterna pro dobrovolné hasiče

12.05.2017 12:51

Novou cisternovou automobilovou stříkačku CAS 30 pro radotínskou jednotku dobrovolných hasičů přebírala Městská část Praha 16 již v pátek 5. května. K jejímu slavnostnímu předání družstvu dojde na Dni s IZS.

Mezi vší představovanou technikou, kterou využívají složky Integrovaného záchranného systému, se tentokrát tedy bude vyjímat i nový vůz, který posune vybavení dobrovolných hasičů mezi profesionály. Uprostřed dopoledne soboty 13. května, úderem jedenácté hodiny se sejdou představitelé radotínské radnice, Sboru dobrovolných hasičů Praha – Radotín a Městského sdružení hasičů hl. m. Prahy – a po tomto slavnostním ceremoniálu bude stříkačka definitivně hasičů.

Kdo a jakou stříkačku pořídil? Peníze šly z Prahy – na svém loňském květnovém zasedání Zastupitelstvo hl. m. Prahy schvalovalo investice do přestaveb hasičských zbrojnic pro jednotky dobrovolných hasičů a jejich dovybavení cisternovými automobilovými stříkačkami. Radotínský sbor je jeden ze sedmi, kterým byla dosud chybějící velkoobjemová cisterna „odklepnuta“. (Stejným usnesením byly Radotínu schváleny peníze i na výstavbu nové zbrojnice.)

Doplňování jednotek SDH technikou je prováděno na základě odborného posouzení a doporučení Odborné rady velitelů Městského sdružení hasičů hl. m. Prahy. Odborná rada velitelů je tvořena z velitelů, kteří potřeby a problémy jednotlivých jednotek SDH znají a v případě přidělování techniky zohledňují. Z toho důvodu vybrali typově vozy CAS 30.

Městská část Prah 16 na základě schváleného příspěvku z magistrátního rozpočtu vyhlásila výběrové řízení na dodavatele cisterny. Na doporučení výběrové komise pak uzavřela kupní smlouvu s prodejcem hasičské techniky, firmou THT Polička, s.r.o. Jejím předmětem byl nákup vozu CAS 30/9000/540 v ceně 6 398 000 bez DPH.

Jedná se o zásahový požární automobil těžké hmotnostní třídy postavený na třínápravovém podvozku TATRA T815-731R32 6x6.1 s připojitelným pohonem přední nápravy vybavený požárním čerpadlem o průtoku 3 000 l/min., nádrží na vodu (9000 l) a pěnidlo (540 l), lafetovou proudnicí, vysokotlakým průtokovým hadicovým navijákem a elektronickým přiměšováním pěnidla.

Původní cisterna, kterou jednotka využívala, byla nabídnuta k odprodeji – ten však bude muset nejprve schválit Rada městské části Praha 16.