Mgr. Karel Hanzlík

předseda ODS Radotín
a starosta MČ Praha 16 Radotín

 

První adventní koncert - Markéta Fassati Mátlová

03.12.2017 21:39

Famózní. To je asi nejkratší a nejvýstižnější popis koncertu, který se odehrál o první adventní neděli 3. prosince v radotínském kostele Českobratrské církve evangelické. 

Právě tento sakrální objekt se skvělou akustikou si vybrala sopranistka Markéta Fassati - Mátlová za doprovodu vynikajícího klavíristy současné mladé generace Štěpána Kosa.

 

Před samotným hudebním vystoupením bylo pokřtěno nové CD Emozioni a zapálena první svíce na adventním věnci. Symbolického křtu a úvodního svátečního slova se ujal Mgr. Karel Hanzlík, starosta Městské části Praha 16: 
 

„Bylo mi velkou ctí, že jsem mohl být na Markétině koncertní šňůře jedním z těch, kteří křtili její nové, úžasné CD. Každopádně je mi ještě větší ctí, že si mezinárodně uznávaná sopranistka ve svém nabitém programu najde čas a každým rokem je již neodmyslitelnou součástí tradičních radotínských adventních koncertů, kterým tak dává punc vysoké kvality“, řekl Hanzlík a dodal: „za ta léta nám, posluchačům, Markéta Fassati – Mátlová udělala vždy velkou radost a poskytla umělecké uspokojení, takže nám vůbec nezevšedněla, ba naopak. Na její koncerty chodí stále více a více lidí.“
Většinu programu tvořily slavné árie pro soprán a klavír (Mozartovo Agnus DeiTak mám Tebe plnou duši od Vítězslava Nováka, Rozmilý slavíčku od Jakuba Jana Ryby atd.), nemohly chybět ani vánoční koledy (Chtíc, aby spal Tichá noc).

 

Zlatým hřebem ovšem byla árie z RusalkyMěsíčku na nebi hlubokém – od Markétina oblíbeného skladatele Antonína Dvořáka. Při zpěvu tohoto více než sto let starého pilíře klasické české hudby Markéta právem dokázala, že patří k absolutní špičce ve svém oboru. A jak se sama vyjádřila, „po Rusalce je už jakýkoliv další kus obtížné zazpívat.“ S tím ovšem určitě nesouhlasilo téměř 150 lidí, kteří kostel navštívili a zcela jistě si odnesli příjemný adventní zážitek. Závěr programu patřil úžasnému Cacciniho Ave Maria, kterým sopranistka musela ještě přidávat. 
 

Dvanáctý ročník Cyklu nedělních předvánočních koncertů pořádala Městská část Praha 16 za přispění Českomoravského cementu, a.s. Vstupné bylo dobrovolné, příspěvek bude použit pro účely Českobratrské církve evangelické v Radotíně, kde se program prvního adventního večera mohl odehrát.