Mgr. Karel Hanzlík

předseda ODS Radotín
starosta MČ Praha 16 Radotín

 

Radotín vítal Karla IV.

06.06.2017 13:11

Největší koncentrace historických postav české historie čtrnáctého století oděných do nádherných barevných a zdobených oděvů se sešla v sobotu 3. června v Radotíně. Důvodem byl Královský průvod Karla IV., který cestoval z Radotína až na Karlštejn.

Účastníci jedenáctého ročníku Královského průvodu si dali sraz v Radotíně, odkud se český král a římský císař Karel Čtvrtý se svou chotí královnou Eliškou Pomořanskou, rytíři, jezdci, praporečníky a dalšími příslušníky královského dvora vydali přes Černošice a Mokropsy do Dobřichovic (aby v neděli dorazili na Karlštejn). Ve všech obcích a městech na trase bylo připraveno slavnostní uvítání na počest císaře. A nejinak tomu bylo i v Radotíně. 

„Král odjel, ať žije nový král,“ dalo by se trochu zaparafrázovat. Tato replika asi nejlépe vystihuje situaci, k níž došlo po odjezdu Karla IV. (Karel Král) a Elišky Pomořanské (Monika Vaňková) na trase průvodu. Z časových důvodů a proto, že císaři byl připraven delší program šitý přímo na míru, měl Radotín vlastního a určitě toho nejlepšího vladaře - charismatického a neodolatelného Františka Kreuzmanna a okouzlující půvabnou Miladu Čechovou v roli císařovy ženy Elišky. 

Na zcela novém pódiu před radotínskou radnicí se tak postupně vystřídaly známé historické postavy Jan Jindřich, bratr císaře (Petr Bendl), arcibiskup Arnošt z Pardubic (Jiří Oberfalzer), vévoda Štěpán II. Bavorský (Martin Kupka), které radotínský rychtář Karel vřele uvítal, klíč od města císaři věnoval a císař pak na oplátku městská práva Radotínu obnovil a následně popil vína, které „zprvu hořké zdálo se“. Hold císaři vysekli i ochotníci z Gaudia, které vladař tancem poctil. Následně se všichni odebrali na Karlův most vyzdobený pestrou alejí kartonových soch.

Letošní novinkou byl slib věrnosti, s nímž Karel Čtvrtý pokorně předstoupil před český lid v římskokatolickém kostele svatého Petra a Pavla. Od místního duchovního Zdeňka Skalického pak první královský pár dostal malý dárek.

Program sobotního odpoledne a večera byl ale ještě pestřejší. Šermíři z Rotyky, historická hudba (Antiquarius), dobré jídlo, pivo z nejrůznějších pivovarů a následná anketa o nejchutnější pivo „Královského průvodu 2017“, kterou vyhrál Pidipivovar Lazny. Dospělí, kteří se zapojili do ankety, vyhrávali pivní ceny, které předával rychtář Karel (Hanzlík). Děti se zaposlouchaly do pohádky „O Rybabě a Mořské duši“ Divadla Alberta a tvořit mohly s Petrklíčem nejrůznější dobové čelenky a rytířské helmy zdobené radotínským znakem.

Hudebními třešinkami na sobotním královském dortu byly kapely Yo Yo Band a Buty v čele s frontmanem Radkem Pastrňákem, na něž přišlo asi nejvíc lidí. Závěrečná smršť přinesla tvrdé rockery až zpoza kanálu La Manche. I když ne tak docela, Rolling Stones revival Prague přijeli z o něco menší dálky, ale všechny pecky britských hudebníků zahráli věrně! Stejně jako Buty dvakrát přidávali největší pecky - a sobotní akci na radotínském náměstí Sv. Petra a Pavla rozpustila krátká dešťová přeháňka.