Mgr. Karel Hanzlík

předseda ODS Radotín
starosta MČ Praha 16 Radotín

 

Velké radotínské rodeo

19.05.2018 00:00

Dvacáté osmé rodeo se vydařilo! Ale počkat, počkat, řeknete si! Loni touhle dobou stejný autor psal o pětadvacátých narozeninách a teď najednou toto. Ano, je to tak, milí přátelé! V letech 2006 a 2011 uspořádal místní spolek TarpanClan ve spolupráci s Rodeo Corralem a Rančem Radotín rodea dvě. Takže jsme o dvě rodea „poskočili“.

Pohodový rodeový den začal v Radotínských říčních lázních v sobotu 19. května dopoledne lasařskou soutěží pro seniory, tedy dospělé jezdce, zvanou Ranch Roping. Za slovního doprovodu komentátorky Jitky Hercíkové dala hned od počátku o sobě vědět loňská mistryně republiky v rodeu Adéla Nováčková! Na dvou koních dvěma pěknými pokusy dosáhla nejlepších časů a zaslouženě úvodní disciplíně vyhrála. Na třetím místě se umístil zkušený Josef Fiala a na čtvrtém pak loňský All Around Champion neboli celkový vítěz Přemek Řeháček. Časy byly tyto: 1. A. Nováčková, 10:51, 2. A. Nováčková, 11:10, 3. J. Fiala, 33:13, 4. P. Řeháček, 35:50.

 
Druhá dopolední disciplína byla rychlostní, a to Pole Bending (Slalom kolem tyčí). V dospělácké kategorii zvítězila favorizovaná Kristýna Matějková na koni Try My Best Dunnit v čase 23:73, dále se srovnaly 2. Martina Vrublová (Štěpánka), 24:46, 3. Petra Hesová (Benny Boy), 25:81, 4. Eliška Haberlová (Peppy San Doel), 27:84, 5. Lenka Mahušková (Glori Hill), 36:29. 

Druhá dopolední disciplína byla rychlostní, a to Pole Bending (Slalom kolem tyčí). V dospělácké kategorii zvítězila favorizovaná Kristýna Matějková na koni Try My Best Dunnit v čase 23:73, dále se srovnaly 2. Martina Vrublová (Štěpánka), 24:46, 3. Petra Hesová (Benny Boy), 25:81, 4. Eliška Haberlová (Peppy San Doel), 27:84, 5. Lenka Mahušková (Glori Hill), 36:29. 

Pak už se objevili na scéně i junioři. Přesněji řečeno juniorky. A to ve stejné disciplíně. I tady zvítězila favoritka, a to Eliška Roučová (Scarlett) s pěkným časem 24:54, další pořadí bylo 2. Natálie Smolíková, (MS Pandorita Bonanza), 25:15, 3. Tereza Rašková (My Sweet Lady Jane), 27:31, 4. Denisa Jandová (Freckles of Silver Beam), 32:85, 5. Eliška Plačková (Cooke Count Jess), 33:13.

Před polední pauzou stihli dospěláci ještě Trailer Loading aneb Nakládání telete. V napínavé disciplíně, která kromě adrenalinu často polechtá i bránice diváků, uspěly z dvanácti dvojic čtyři: Pod půlminutu se bravurním výkonem dostali Jan a Jana Kolářovi, 0:29:51 následováni poměrně těsně dvěma Veronikami, a to Hradeckou a Valdmanovou, 0:34:36. Třetí byli již s odstupem Přemek Řeháček a Václav Dvořák, 1:00:10, bodované umístění uzavíraly Barbora Vondroušová s Irenou Plačkovou, 1:10:47.

Slavnostní nástup ve čtvrt na dvě měl tradiční schéma: Poté, co se jezdci za vlajkami srovnali do úhledné řady, přivezla tu nejkrásnější, vlajku České republiky, loňská mistryně ČR v rodeu Adéla Nováčková. Pochopitelně za velebných zvuků české hymny. Po představení vybraných osob moderátorem Petrem Binhackem, tedy ředitele rodea Milana Macha, rozhodčích, členů Bull Teamu, majitele ranče Vladimíra Krištofa, sponzorů, kteří rodeo podpořili, a hlavně senátora Tomáše Grulicha, posledně jmenovaný rodeo slavnostně zahájil. Aby rodeu byli nakloněni i dobří duchové, přednesl rovněž již tradiční indiánskou modlitbu příslušník kmene Dakotů Inyan Wokiake, česky Ten, který mluví s kameny. A pak již se mohl rozjet odpolední program „na plný pecky!“.

A šlo o další týmovou práci, tentokráte o disciplínu pro trojice, populární Team Penning (Oddělování dobytčat). Tady bylo úspěšných týmů či part více, a to šest z devíti! Maximální počet dobytčat, tři, vytřídili jako jediní Milan Herčík, Miroslav Kraus*) a Miroslava Trčková*), kteří na to potřebovali čas 1:23:66. Dále už se srovnaly trojice, které vytřídili kusy dva: 2. Adéla Nováčková, Miroslav Fencl a Petra Hesová, 1:02:12, 3. Miroslava Trčková, Přemek Řeháček*), Martina Vrublová, 1:02:34, 4. Jan Kolář, Miroslav Kraus, Jana Kolářová, 1:10:92. Výsledkovou listinu uzavíraly dva týmy, které vytřídily tele jedno: 5. Marie Grygerová, Kristýna Matějková, Barbora Vondroušová, 1:34:57, 6. Dáša Berková, Eliška Haberlová, Lucie Fišerová, 1:54:53. 

Juniorům (na startu se objevil jako jediný zástupce mužského plemene Kryštof Grygera, ale jeho trojici se nevedlo a odešla s prázdnou!) rozběhaná telata příliš šancí nedala! Ze tří dvojic uspěly dvě, a to s jedním teletem. Ceny pro vítěze si odnesly Denisa Jandová, Natálie Nováčková a Eliška Roučová*), 0:42:42, druhé byly Eliška Roučová, Natálie Smolíková a Eliška Plačková, 1:07:56.

Následně patřila aréna další „rychlostce“, která je v českých luzích a hájích známa pod titulem Barrel Race, tedy Barelový dostih. Z vítězství v dospělácích se opět radovala Kristýna Matějková (Try My Best Dunnit) s parádním časem 17:16. Za ní pak bylo pěkně „našlapáno“: 2. Martina Vrublová (Štěpánka), 17:40, 3. Petra Hesová (Benny Boy), 17:99, 4. Dáša Berková (Happy Jean), 18:79, 5. Eliška Haberlová (Peppy San Doel), 19:85, 6. s odstupem Lucie Fišerová, (Deviniusz), 24:44. 

Šest juniorek se ve stejné disciplíně srovnalo takto: 1. Denisa Jandová (Freckles of Silver Beam), 19:17, 2. Natálie Smolíková, (MS Pandorita Bonanza), 19:67, 3. Eliška Roučová (Scarlett), 20:11, 4. Tereza Rašková (My Sweet Lady Jane), 20:65, 5. Eliška Plačková (Cooke Count Jess), 24:47, 6. Antonie Krysmanová (Shup Shup), 35:00.

Dvanáct dvojic seniorů se představilo v dobytčí disciplíně Cattle Branding, což představuje úkol označkovat určené tele. I tady obvykle bývá, a i tentokráte byla, řada veselých momentů, což ovšem na napínavém průběhu nic neměnilo. Nejrychleji označkovaly dámy Alena Zvolská a Barbora Vondroušová, kterým na jejich akci stačil čas 0:37:32. Ještě tři dvojice měly pěkné časy pod jednu minutu: 2. Marie Grygerová, Kristýna Matějková, 0:42:24, 3. Adéla Nováčková, Jan Veselý, 0:43:11, 4. Miroslav Fencl, Petra Hesová, 0:47:17. 

V téže disciplíně juniorů se blýskly skvělým časem Denisa Jandová a Natálie Nováčková! Časem 0:29:87 by „potřely“ celou dospěláckou špičku!! Druhou bodující dvojicí byli Anička Petržílková s Kryštofem Grygerou, kteří se rovněž dostali pod jednu minutu: 0:59:47. 

A pak už byla scéna připravena pro vrchol rodea, pro Steer Wrestling (Pokládání dobytčete)! Do této vpravdě královské disciplíny se přihlásilo pět borců, z nichž uspěli dva: Rychleji položil Jan Veselý (0:52:24), který si odnesl Vítězný štít starosty MČ Praha 16 Karla Hanzlíka. Druhým úspěšným byl Pavel Paseka (1:06:21)!

Sečteno, podtrženo, při závěrečném nástupu jako All Around Champion**) obdržela Senátorský pohár Adéla Nováčková z Ranče Libchavy (15 bodů), zvláštní cenu, kterou věnoval majitel ranče Vladimír Krištof pro tzv. Rodeo Girl**), pak Kristýna Matějková, Ranch Orlí Hnízdo (19 b.).     

Závěrem lze říci, že si všichni, tedy jezdci, jezdkyně, personál rodea a hlavně a zejména diváci užili pohodový den, kdy i děti měly možnost se různými způsoby vyřádit. Pohodu celého dne pak podtrhlo večerní vystoupení C&W kapely Bessoni.

Poznámky autora:
*) V této trojici startoval(-a) jako tzv. nebodující jezdec.

**) Zde objasněme, že do soutěže o All Around Champion-a se počítají výsledky dobytkářských disciplín bez Steer Wrestling-u – tato disciplína má zvláštní celoroční soutěž. Pro Rodeo Girl, což je radotínská specialita, se počítají výsledky všech disciplín.

Ing. Petr Binhack
TarpanClan