Mgr. Karel Hanzlík

předseda ODS Radotín
starosta MČ Praha 16

 

slovo starosty

A je to tady! Rok uplynul jako voda a zasloužený čas prázdnin a dovolených se nezadržitelně blíží. Mládež školou povinná již netrpělivě odpočítává poslední dny školního roku, aby se po rozdání závěrečného vysvědčení mohla naplno oddávat bezstarostným letním radovánkám a dobrodružstvím. Přejme jim to. Starostí mají před sebou v dalším životě ještě mnoho a mnoho. 
 
Věřím, že u převážné většiny žáků či studentů budou první červencové dny prázdnin umocněny o spokojenost, která bude pramenit z dosažených kvalitních či uspokojivých výsledků v právě končícím školním roce. Snad proběhl podle představ. Jistě si někteří během svých prázdninových cest budou moci ověřit, že některé vědomosti, pedagogy trpělivě vštěpované, jsou velice dobré a užitečné pro praktický život. Asi nejčastěji je to použití cizích jazyků v praxi. 
 
I mnoho z nás, dospělých, v duchu počítá svoje zbývající pracovní dny, které nás dělí od zaslouženého odpočinku. Mnozí z nás vyrazí na chatu, k moři nebo na vandr. Někteří budeme trávit čas oddechu aktivně, někteří se budou oddávat lenošení. Rodinný scénář dovolené je již dopředu patřičně naplánován do nejpodrobnějšího detailu. Ještě aby počasí vyšlo… ale s námi, lidmi, to nemá lehké a jednoduché… a mít nikdy nebude. Všem se zavděčit! Když slunce několik dní nepřetržitě pálí, je to k nevydržení a už zase chceme, aby přišel déšť a ochladilo se. Když nám přes den sprchne, raději si přejeme, aby to bylo pokud možno v noci a neomezovalo nás to v plánech…
 
Jménem redakční rady vám přeji příjemný odpočinek, načerpání co nejvíce sil a energie. Vám, kteří se vydáváte na prázdniny a dovolenou nějakým dopravním prostředkem, přeji šťastnou cestu a návrat. A na závěr co nejlepší počasí dle představ a pokud možno žádný déšť, který by udělal čáru přes prázdninové plány vám, rodině i příbuzným.

Dobrý den, vážení spoluobčané, 

uprostřed už hodně dlouho trvajícího horkého léta možná přání krásně prožitých letních dnů vypadá trochu podivně – ale přesto vám je chci popřát. Ačkoliv jsme sluncem a teplem, které odpovídá spíš Středomoří než České kotlině, už trochu uondaní, je i tak stále nač se těšit. Chvíle volna strávené s rodinou nebo přáteli (nebo i případně hodně daleko od všech a všeho) se blíží. A ten, kdo si dovolenou ještě naplánovat nestihl, tak určitě činí alespoň v duchu. Protože radost z očekávaného vybočení ze dnů všedních je kolikrát snad ještě větší, než potěšení z právě prožívaného volna. 

Přitom právě to bych vám chtěl popřát. Abyste, až ta chvíle nastane a vy s horečně pobalenou bagáží vyrazíte směrem pryč a pak dál až ke konkrétnímu cíli, jste si dokázali každou minutu i vteřinu užít právě teď a tady. Úplně naplno. Protože to je přece důvod, proč vůbec někam z domova vyrážíme. Nebo ne? Někdy, když vidím hromady fotografií na sociálních sítích a sdílených úložištích, přemýšlím, jestli mezi hledáním nejlepšího záběru (protože ty snímky bývají opravdu moc hezké) je vůbec ještě čas si to konkrétní místo ještě pořádně užít. Dotknout se ho, vědět – ano, teď jsem tady, cítím to každým pórem těla. Odpovědět úsměvem na zachycený pohled někoho z místních, sednout si do pouliční kavárny a přitisknout si orosenou skleničku k čelu… To přece přes hledáček nejde.

Takže tohle vám i sobě přeji – aby dovolená nebyla jen odškrtnutou položkou v kalendáři, kterou si člověk nejvíc užije až při třídění fotek. Aby byla úžasná jedním z milionů způsobů, kterým úžasná může být právě a jen pro kohokoli z nás.

A jestli zrovna na vás přes léto žádné volno nevyjde, abyste si podle téměř devadesát let starého nedělního sloupku Karla Čapka dokázali říct (a procítit), že „přestože ulice sálají jako výheň, má město v létě své zvláštní kouzlo, které oceňujeme my, pozůstalí netruchlící. Abyste věděli, vy dovolenci, my si tu teď chodíme zeširoka jako páni; nikdo nám nešlape na paty, nikomu nemusíme dělat místo, nikomu uhýbat; a kdyby nám nebylo tak zatroleně horko, řekli bychom rovnou, že se tu máme lépe než kdykoliv jindy.“

Hezké léto!

 

Mgr. Karel Hanzlík 
starosta Městské části Praha 16 
Václava Balého 23 
Praha - Radotín, 153 00 
karel.hanzlik@praha16.eu 
Tel.: 234 128 101

 

 

Oficiální web Prahy 16 Radotín ODS Radotín na FACEBOOKu